ANA OTURUMLAR

Alper Utku

Alper Utku

Konferans Başkanı, Management Centre Türkiye (MCT) Yönetim Kurulu Başkanı

Alper Utku Boğaziçi Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. Ashridge Business School ile Middlesex University’den  Organizasyonel Danışmanlık konusunda Master ve Doktora derecesi bulunan Utku, Management Centre Türkiye (MCT)’nin kurucusu ve ortağıdır.

Alper Utku’nun eş yazarı olduğu ve Türkiye’de yayınlanmış “Çevik Şirketler” adlı bir kitabı vardır. Aynı zamanda İngiltere’de yayınlanmış olan “Organisational Consulting:@the Edges of Possibility” kitabının eş yazarıdır. Alper Utku’nun organizasyonel gelişim dalında uzmanlık alanları:

  • Üst Düzey Yönetici Koçluğu
  • Kurum Kültürü ve Değer Yayılımı
  • Değişim Yönetimi
  • Liderlik Gelişim Programları
  • Akademik Gelişim Programları
  • Kurumsal Zirve Tasarım ve Yönetimi

Türkiye’de Türk Telekom, Garanti Bankası, Pfizer, Janssen, TEB, Turkcell, Vodafone, Perfetti Van Melle ve Sabancı Holding’de farklı danışmanlık projelerinde aktif olarak çalışan Alper Utku, yurt dışında da Saudi Telecom, Qatar Telecom ve Kuwait Oil Corporation bünyesinde uzun vadeli danışmanlık projelerini yürütmüştür.

Alanında Avrupa’nın en büyük zirvesi olan İnsan Kaynakları Zirvesi’nin kurucusu ve halihazırda  Eş-Başkanı’dır. MCT’nin de kurucuları arasında olduğu European Leadership University Eş-Kurucusu’dur. European Leadership University kurumların ihtiyaçlarına özel iş gücü yetiştiren ve yerleştiren yeni kuşak bir uluslararası üniversitedir.

Utku, Young Presidents Organisation (YPO) üyesidir.

Alper Utku; Değişim Programları, Kurum Kültürü, Liderlik Gelişimi ve Değişim Projeleri’nde edindiği uluslararası tecrübesiyle Türkiye’de ve yurt dışında müşterilerinin projelerine katkı sağlamaya devam ediyor.

Didem Gürcüoğlu Tekay

Didem Gürcüoğlu Tekay

Konferans Başkanı, Management Centre Türkiye (MCT) Genel Müdür

Türkiye’de halka açık ilk ve tek Türk Danışmanlık şirketi olan Management Centre Türkiye (MCT)’de Genel Müdür’lük görevini yürüten Didem Gürcüoğlu Tekay, profesyonel iş deneyimine perakende alanında başladı. Bu sektörde uluslararası kurumların hizmet kültürü ve satış alanlarında eğitim ve danışmanlık çalışmalarını yürüttü.

Management Centre Türkiye (MCT)’nin Eğitim ve Danışmanlık Çözümleri Birimi’nin kuruluşunu ve yöneticiliğini üstlenen Tekay, bu süre içinde Türkiye, Orta Doğu ve Doğu Avrupa’da Finans, İlaç, Hızlı Tüketim ve Telekomünikasyon sektörlerindeki şirketler başta olmak üzere birçok farklı organizasyonun değişim ve gelişim projelerine liderlik yaptı. Management Centre Türkiye (MCT) bünyesinde uluslararası iş ortaklıklarının kurulması, geliştirilmesi ile iş ve insan yönetimi alanlarında sorumluluk aldı.

Tekay, organizasyonların ilişkilerden oluştuğuna, bireyin kendi farkındalık seviyesini artıracak unsurun bireyin kendi istekliliği olduğuna inanmaktadır. Forty Over 40 2015 listesinde yer alarak alanında dünyada takip edilmesi gereken 40 kadın arasında gösterilen Tekay, Binyaprak Danışma Kurulu’nda yer almakta, TurkishWIN Kadın İşletmelerine Finansman ve Danışmanlık Desteği Programı’nda Mentorluk yapmaktadır. Türkiye’de ekonomiyi yönlendiren kurumların en üst karar mercilerinde daha fazla kadın olabilmesi için başlatılmış bir inisiyatif olan Yönetim Kurulunda Kadın Programı’ndaki 50 kadın menti arasında yer alıyor. İstanbul Teknik Üniversitesi mezunu olan Tekay, Middlesex Üniversitesi’nde Koçluk, Danışmanlık ve Organizasyonlarda Liderlik üzerine master programını tamamlamıştır.

“Şimdi ve Burada” felsefesine inanan Tekay kendinin, bireylerin, takımların ve organizasyonların farkındalıklarını artırma konusunda çalışmalarını sürdürüyor. MCT blog’unda değişim ve gelişim üzerine yazılar yazmaktadır.

Gustavo Razzetti

Gustavo Razzetti

Yazar,CEO, Liberationist / Change Leadership School

Gustavo Razzetti, organizasyonların yeniliklerle buluşması ve hızlı değişimleri başarabilmesi konularında yardımcı olmaktadır. Liberationist, Change Ldership Schoolea ‘un (Özgürlükçü, Değişim Liderlik Okulu) CEO’su ve Stretch for Change’in (Değişim için Esneklik) yazarıdır.

Yeni kurulan şirketlerden, ilk 500’de yer alan şirket CEO’larına kadar geniş bir yelpazede danışmanlık yapma kapasitesine sahip olan Razzetti, 20 yıldan fazla bir süredir kurumsal değişim ve dönüşümleri yönetmektedir.

Verizon, P&G, 20th Century Fox, Coca-Cola, General Motors, Allstate ve  the Mexico Tourism Board da dahil olmak üzere neredeyse tüm sektörlerdeki şirketlere danışmanlık yapmıştır. Daha önce Şikago Leo Burnett’te başkan yardımcısı olan Gustavo, bundan önce de, Euro RSCG'nin CEO'su olarak New York, Arjantin ve Porto Riko'da çalıştı.

Yenilik, liderlik yönteminde değişim ve kişisel gelişim konularında yüzlerce makalesi olan Razzetti, davet üzerine, Stanford Üniversitesi'nde İnovasyon Liderliği Programı'nda da yer aldı.

Şikago'da yaşayan Razzetti evlidir ve iki oğlu vardır.

Dr. Max Mckeown

Dr. Max Mckeown

Davranış Stratejisti, Yazar, Sanatçı, İnovasyon Uzmanı

Dr. Max, satış rekorları kıran The Strategy Book’ ve NOW’ adlı kitapların yazarıdır ve yine kendisinin kaleme aldığı Adaptability’de strateji, liderlik, yenilikçilik ve daha iyi bir geleceğin nasıl oluşturulacağı konusunda uzmanlığını sergilemiştir. Bazı küresel şirketler ve markalar için tanınmış bir stratejist, psikolog ve liderlik antrenörüdür. Ayrıca İngiliz Psikoloji Derneği ve Kraliyet Sanat Cemiyeti’nin üyesi Warwick Business School’dan MBA ve doktora derecesine sahip, beğenilen bir açılış konuşmacısı ve sosyal bilimcidir.

Sanat, bilim ve güçlü dünya tecrübesini birleştiren Dr. Max, uyarlanabilirlik ve yenilik alanındaki geniş bilgi birikiminden yola çıkarak, üst düzey yönetim ekiplerinden binlerce insanların oluşturduğu kitlelere kadar düşünme, yaratma ve öğrenmeye imkan veren büyük beyaz bir Fikir Tuvali (Idea Canvas)’ni içeren orijinal ve eğlenceli sunum tarzıyla ünlüdür. Adaptability’ye ek olarak, Max, aynı zamanda çığır açan Unshrink’in ve The Truth About Innovation’ın da yazarıdır. Kitaplarından ikisi CMI Yılın Kitabı, Amazon Business Books adayları arasındadır ve karmaşık fikirleri gerçek dünyada kullanışlı hale getirebilme yeteneğiyle beğenilen bir bilim insanı ve konuşmacıdır.

Richard Watson

Richard Watson

Yazar, Fütürist, Senaryo Planlayıcısı

Richard Watson, kuruluşların gelecek konusunda derin ve farklı düşünmelerine yardımcı olmaya çalışmaktadır. Birden fazla kaynaktan bilgi alarak, makro çevreyi etkileyen hem var olan hem de daha az belirgin eğilimler hakkında, yorum yaptığı trend raporlarını içeren ‘What’s Next?’ isimli online mecranın sahibidir.

Stratejik öngörü ve senaryo planlamasına odaklanarak IBM, Virgin, Milli Savunma Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, NHS (Ulusal Sağlık Hizmeti), McDonald’s, KPMG, Samsung, General Electric ve Coca-Cola gibi dünyanın en büyük kuruluşları ile birlikte çalışmıştır.

Richard ayrıca Imperial Koleji, Technology Foresight Practice Bölümü’nde Gelecek Bilimci Misafir (futurist-in-residence), London Business School’da Ziyaretçi Öğretim Üyesi ve Senaryo Planlama Danışmanlığı sunan Stratforma’nın üyesidir.

Tanyer Sönmezer

Tanyer Sönmezer

Management Centre Türkiye (MCT) CEO

Tanyer Sönmezer mesleğini hiç yapmamış bir ODTÜ Makina Mühendisliği mezunudur. Satış konusunda bir MBA ve bir Pazarlama Yüksek Lisansı üzerine HARVARD BUSINESS SCHOOL’da ”Yönetim Kurullarının Etkin Yönetimi”, OXFORD LEADERSHIP INSTITUTE’de “Liderlik“, MIT’de “İnovasyon”, STANFORD’da “Değişim Yönetimi, Design Thinking” ve LONDON BUSINESS SCHOOL’da “İnovasyon Liderliği” üzerine okusa da, hayatı LUNAPARK’ta çalışırken öğrenmiş bir DANIŞMAN’dır.

Yönetici, aşçı, sihirbaz, pilot, fotoğrafçı, konferans konuşmacısı rollerini saymazsak sevdikleri için sıradan bir KAHRAMAN olmayı tercih eder. Türkiye’nin en beğenilen şirketlerinin tamamına danışmanlık yapmakta olan Sönmezer, Management Centre Türkiye (MCT) Grubunun CEO’sudur.

“Yöneticinin Sırt Çantası” ve “Yöneticinin Beslenme Çantası” kitaplarıyla en çok satanlar listesinde yer almaktadır.

Steven D'Souza

Steven D'Souza

Profesör, IE Business School, Program Direktörü, Financial Times IE Business School Corporate Learning Alliance

Steven D’Souza IE İşletme Okulu Kurumsal Eğitim Birliği Financial Times Programları Yöneticisidir.

Dünyaca tanınan bir eğitimci, danışman, yazar ve konuşmacı olarak Harvard Kennedy Okulu ve Londra İşletme Okulu gibi kurumlarda eğitim vermiş ve Şanghay'dan Sofya'ya kadar dünyanın dört bir yanındaki etkinliklerde konuşmuştur. IE İşletme Okulu'nda Doçentlik yapan D'Souza, Chigaco Booth GSB ve Brown Üniversitesi ortaklığında IE programlarında eğitim vermiştir.

Londra'da yaşayan D'Souza rahiplik eğitimini tamamladıktan sonra bir yatırım bankasında 30 yaşına bile gelmeden başkan yardımcısı olmuştur.  Yazdığı kitaplar:

Made in Britain (Patrick Clarke ile); Brilliant Networking; ve kısa süre önce çıkan ve 2015'te Charted Management Institute'un "Yılın Yönetim ve Liderlik Kitabı" ödülünü alan çok satan kitabı Not Knowing (Diana Renner ile)  

Colin J. Browne

Colin J. Browne

Yazar; Happy Sandpit, Kurucu

Colin J Browne, Güney Afrika organizasyonlarının kültür ve yaratıcı liderlik yoluyla çalışanların katılımını nasıl sağladıklarını inceleyen özgün bir araştırmaya dayanan ‘How to build a Happy Sandpit’ in (Mutlu Bir Kum Havuzu Nasıl Yapılır)  yazarıdır. O aynı zamanda kültür, liderlik ve katılım konusunda Güney Afrika, Namibya, Botsvana, Zambiya ve Gana gibi sahra altı Afrika ülkelerinde yer alan yüzlerce organizasyona tavsiyelerde bulunan ve Gana’daki Batı Afrika Kültür Zirvesi ve Güney Afrika’daki Üç Günlük Kültür Gezileri gibi kültür etkileşimi faaliyetlerine liderlik eden Happy Sandpit adlı düşünce kuruluşunun kurucusudur.

Daniel Christian Wahl

Daniel Christian Wahl

Global danışman, eğitmen

Daniel Christian Wahl, uluslararası alanda yenileyici gelişim, bütünleyici sistem tasarımı ve dönüştürücü yenilik konularında danışman ve eğitimci olarak çalışmaktadır. Edinburgh Üniversitesi’nden biyoloji, Schumacher College’den bütünsel bilim derecelerine sahip olup, ‘İnsan ve Dünya Sağlığı Dizaynı’ (Design for Human and Planetary Health) konulu teziyle 2006 yılında Dunde Üniversitesi’nden doktora derecesi almıştır.

2007 yılından 2010 yılına kadar Findhorn Koleji'nde yöneticilik yapan Daniel aynı zamanda 2009 yılından bu yana International Futures Forum  ve 2007 yılından bu yana da Gaia Education  üyesidir. UNITAR ve UNESCO gibi çok sayıda büyük STK’larla birlikte çalışmış ve Camper, Ecover ve Lush'ın yanısıra, yerel ve bölgesel yönetimler ile UK Foresight gibi kuruluşlara danışmanlık yapmıştır.

Daniel, Findhorn Foundation üyesi olan Ojai Foundation danışma konseyinde ve Global Ecovillage Network araştırma grubunda bir refik RSA'dır. Aynı zamanda, Biomimicry Iberia'nın (2012) eş kurucusu olup 2014'ten bu yana Balear Islands Üniversitesi'ndeki 'SmartUIB' ile işbirliği yapmaktadır.  Daniel şu anda Gaia Education’da inovasyon ve program tasarımı bölümü başkanı olarak yarı zamanlı çalışmaktadır.

Daniel’in Designing Regenerative Cultures  (Rejeneratif Kültür Dizaynı) adlı kitabı 2016 yılında Triarchy Press tarafından yayınlandı ve uluslararası seviyede beğeniler kazandı. Gaia Education için geliştirdiği ‘SDG Community Implementation Fashcards' (SDG Topluluk Uygulama Bilgi Kartları)  UNESCO tarafından büyük bir beğeniyle kabul gördü ve 5 resmi BM diline tercüme edildi.

Megan Reitz

Megan Reitz

Yazar; Thinkers50’nin 2017 Radar Adayı; Liderlik ve Diyalog Doçenti, Ashridge Education / Hult International Business School

Megan; liderlik, değişim, diyalog ve farkındalığın kesiştiği alanda konuşma, araştırma, danışmanlık ve süpervizörlük yaptığı Ashridge'de liderlik ve diyalog Doçentidir. Araştırmalarını dünya genelindeki izleyiciler önünde sunan Megan ayrıca Dialogue in Organizations (Organizasyonlarda diyalog) (Palgrave Macmillan, 2015) adlı bir kitabın da yazarıdır.

Megan’ın, bilinçli liderliği ve ‘güce karşı doğruyu söyleme’ yi incelediği son araştırması Harvard Business Review’de (2016 ve 2017) yayınlandı ve bir sonraki kitabı olan ‘Ten Minutes to Change your Mind’ (On Dakikada Zihninizi Değiştirin) adlı kitabı da 2018 yılının başında yayınlanacak.

Ashridge'e katılmadan önce Deloitte'nin danışmanlığını yapan ve boo.com sayesinde dot-com rüzgarıyla mesafe kat eden Megan, şimdilerde Computer Science Corporation’ın stratejik kolu olan Kalchas Grup’a strateji danışmanlığı yaptı. Cambridge Üniversitesi'nde eğitim gören ve Cranfield School of Management’ tan doktora derecesi alan Megan, Ashridge’nin ve The School of Coachin’ing akredite yönetim koçudur.