fbpx

Tema

Çeviklik, değer odaklı ve işbirlikçi bir kültürle beslenen, esneklik ve uyumu öne çıkaran ve sürdürülebilir gelişimi destekleyen iteratif bir yaklaşımdır. Yani; organizasyonlardaki değişimlere, öngörülemeyen sorunlara daha hızlı tepki ve cevap verebilmeyi sağlaması açısından geleneksel proje yönetimine mükemmel bir alternatiftir. Kökleri yazılım geliştirme dünyasından gelse de artık bir düşünce şekli olarak kabul edildiğinden bu yeni dünyanın zihniyet ve prensipleri, İnsan Kaynakları tarafında giderek daha fazla deneyimlenmeye başlamıştır.

İnsan Kaynakları departmanları, günümüzün dinamik dünyasının ihtiyaçlarına cevap verebilmenin yollarını arıyor. İK liderleri; yeni çalışma biçimlerine uygun adaptiflik, inovasyon, iş birliği ve hız gibi değerler sunmak durumundalar. Maaş değerlendirmeleri, işe alımlar, kariyer planlamaları, sektör içi eğitimlerin tümü; hızlı ve uyumlu çalışma şekillerinin ilke ve değerleri doğrultusunda yapılmalı. Fakat yıllardır bildiğimiz ve iyi çalıştığına inandığımız sistemleri tamamen farklı şekillere dönüştürmek de kolay değil. Ancak, dünyanın en büyük şirketleri, tüm birimlerin adapte olabilceği yeni nesil çalışma sistemlerini uygulamaya koyuldu bile. Hatta hızlı ve esnek çalışmak, bir sistemden çok, çalışma biçimimizi yeniden tasarlamanın ana “yöntemi” olarak ortaya çıktı ve yöneticilerin sorularına cevap vermeye başladı. Bireyler ve etkileşimleri odağa alarak değişime uyum sağlama çabası, süreçler ve araçları mazide bıraktı. 

İnsan Kaynakları’nın öncülük edeceği herhangi bir yenilik tüm organizasyon yapısını ve çalışan davranışını değiştirir. Esneklik ve hız odaklı bir yöntem ile gelecek sistem, çalışan merkezlidir ve hiç şüphesiz tüm kuruma değer katar. İlk bakışta, İK için çok fazla şey değişmeyecektir. Hala insanları işe almamız, insanların gelişmesine özen göstermemiz, değerlendirmeler yapmamız gerekir. Yalnız, genel çalışma deneyimini desteklemek için odak kaydıkça çalışma şeklimiz önemli ölçüde değişmeye başlar. Peki, İnsan Kaynaklarının bu odak değişimini ve organizasyonel kalkınmayı sağlama ve desteklemedeki rolü nedir? Bu sorunun cevabını merak edenler için 25. İnsan Kaynakları Zirvesi dünyaca ünlü ve seçkin konuşmacıları sektörle buluşturacak ve size aşağıdaki konularda rehberlik edecek:

  • Bir kurumu hız ve esneklik etrafında yeniden yönlendirmek
  • Çalışanları, yüksek performanslı ekipler ile adaptif bir kültür ve zihniyet etrafında birleştirmek
  • Kendi hedeflerini belirleyebilen, işbirlikçi takımlar oluşturmak
  • Dinamik düşünce biçimini güçlendirerek inovasyonu hızlandırmak

İlham veren konuşmalar, en iyi uygulamalar ve workshoplar ile dönüşümün hem felsefesine hem de pratiğine dair ipuçları 25. İnsan Kaynakları Zirvesi’nde!