Yetenek Savaşlarının Kazananı Kim Olacak?

Yazar: Ongun Demirler – Twiser, Kurucu Ortak, CEO, Eylül,2023

İş dünyasındaki yeni rekabetin adı yetenek savaşları. Peki, bu mükemmellik arayışında en iyi yetenekleri kim kazanacak?

Teknoloji geliştikçe dünya değişiyor. Değişen dünyaya ayak uydurmak için ise yeniliklere açık olmamız gerekiyor. Her geçen gün dönüşen ve yerine bir yenisi eklenen iş dinamiklerine uyum sağlarken onunla birlikte değişmek gerekiyor. Sadece kurumsal ihtiyaçlar da değil, çalışanların istek ve beklentileri de sürekli farklılaşıyor.

Yetkinlik ve bu yetkinliklerin verimli kullanımı dijital dönüşüm çağında oldukça önemli. Ayakta kalmak ve ilerlemek için başarının gerçek silahının çalışanlar, yani yetenekler olduğunu kabul etmek gerekiyor. Zafere giden yolun anahtarı da tam olarak bu! İnsan odaklı yeni nesil liderlik anlayışı ve bu anlayışın teknoloji tabanlı sistemler ile desteklenmesi savaşı kazanmanın formülü.

Avantajlı bir kazan-kazan durumu olan yetenek yönetimi kurumların hedefe ulaşmasını sağlarken çalışan mutluluğunu da önemsiyor. Fakat yetenekleri bulmak ve onları en iyi konuma yerleştirmek uzmanlık gerektiriyor. Kestirme bir yol değil, detaylı bir süreç olan yetenek yönetimi aynı zamanda karmaşası içerisinde kolayca kaybolabileceğiniz bir yola girmek gibi. Bu nedenle yetenek yönetimini teknolojik altyapı ile desteklemek oldukça verimli bir yöntem.

Hedefe Ulaşmanın Anahtarı

Hedefe doğru ilerlerken önemli olan boş koltuğu doldurmak değil, o koltuğa en uygun adayı bulmak.

En uygun yeteneği bulmak, kendisini gösterebileceği pozisyona yerleştirmek ve sürekli gelişmesini sağlamak oldukça önemli. Çalışanların yeteneklerini doğru alanda kullanmak ve bunu yaparken boşa kürek çekmemek için ise dijital dönüşüm oldukça gerekli. Yeni dünyada hedefe ulaşmanın ve başarıyı kalıcı hale getirmenin yolu elbette dijital dönüşüme uyum sağlamaktan ve onunla birlikte gelişmekten geçiyor.

Kısacası işin püf noktası yeteneği doğru yönetmek. Gartner’ın raporu çalışan hedefleri ve kurumsal önceliklerin uyumunun önemini bize gösteriyor. Bu ikisi arasındaki uyum doğru ve güncel bir yönetim anlayışıyla birlikte sadece rekabette öne geçmeyi değil, savaşı kazanmayı da garantiliyor. Çalışanların motivasyonu kendi istek, yetenek ve hedeflerinin kurumları tarafından desteklendiğini gördükçe artıyor.

Çalışan performansı farklı değişkenlere bağlı olarak artıp azalabilir. Mutlu bir çalışan içinde yer aldığı ortamın verimliliğini de olumlu yönde etkiler. Yetenek yönetiminin etkin bir şekilde kullanılabildiği bir ortamda çalışan, ihtiyaçları karşılanan, çalışma arkadaşları ile koordine olabilen ve sorumluluk alan çalışanların performanslarında %22’ye varan bir artış olduğunu da Gartner’ın raporunda görebiliyoruz. Buradan da şu sonucu çıkarabiliyoruz: Dijital veri setlerinden yararlanan yetenek yönetimini benimsemek çalışan performansını maksimuma çıkarmanın ve hedefe ulaşmanın en önemli değişkeni haline çoktan geldi.

Yetenek Yönetiminde Dijital Dönüşüm 2024’te de Önemli

Bilimkurgu kitapları ile hayatımıza giren ve filmlerle daha da geniş kitleler tarafından tanınan yapay zeka artık hem özel hem de profesyonel hayatımızın bir parçası haline geldi. Bu teknolojinin olumlu ve olumsuz etkileri üzerine olan tartışmalar hala devam etse de doğru kullanıldığında hayatımızı kolaylaştırdığı bir gerçek.

İş dünyasında dijital dönüşüm yeni bir gelişme olmasa da daha etkili şekilde hayata geçirmek için yapay zekayı bu alanda verimli bir şekilde kullanmak ve konuya bütüncül, yenilikçi, modern bir perspektif ile bakmak gerekiyor. Söz konusu yetenek yönetimi olduğunda da yapay zeka verimli bir şekilde kullandığımız yöntemlerden birisi. Yapay zeka asistanlar sayesinde hem şirket hem de yönetici hedefleri doğrultusunda her bir çalışana özel OKR’ler önerebiliyoruz.

Bir şirkette çalışan herkesin hedefini farkında olması, o hedefi benimsemesi ve tüm ekibin birbiri ile uyumlu olması şirketin başarılı olmasını sağlıyor. Yapılan araştırmalara göre çalışanların %82’si için önemli olan şey değerli hissetmek. Bu noktada çalışan refahına öncelik verilmesi ve kariyer gelişimlerinin desteklenmesi şirkete olan bağlılığı ve verilen değeri artırıyor. Çalışan tarafından kuruma verilen değer ileriye dönük uzun vadeli hedeflerde başarıya ulaşmak için oldukça önemli.

Çalışanlar açısından insan merkezli yaklaşımları benimseyen şirketlere olan bağlılık daha yüksek. Sessiz işe alım gibi yetenek yönetimi yaklaşımları sayesinde şirketler kendi içerisindeki potansiyeli fark edebiliyor. Aynı zamanda da çalışan motivasyonunu artırarak kariyer hedeflerine ulaşmalarını sağlayabiliyor. Desteklendiğini hisseden çalışanlar ise kurum kültürüne bağlı ve daha üretken kişiler haline geliyor.

Çalışanın kariyer gelişiminin desteklenmesi dışında yedekleme adını verdiğimiz, önemli pozisyonlar için gerekli adayların belirlenerek kariyer planlamalarının bu doğrultuda yapılması da kuruma bağlılığı artırıyor. Yedekleme sayesinde çalışanlar adil bir şekilde değerlendirildiklerini ve kariyerlerinde yükselebileceklerini görüyor. Şirketler ise kurum içi yükseltmelerde kendileri için en uygun olan adayı kendi hedefleri doğrultusunda yetiştirme şansı buluyor.

Yapılacak olan planlamada dijital teknolojileri kullanmak daha etkili bir süreç yönetimi sağlama avantajına sahip. Küresel arenadaki örnekleri analiz ederek geliştirdiğimiz İnsan Kaynakları Planlama ürünümüzde insan kaynakları liderlerimizin ihtiyaçlarına yönelik modüller ve çözümler yer almasının sebebi de bu. Yetenek yönetimi uzmanlarının çalışanları organize etme süreçlerinde pozisyonlara doğru adayı yerleştirebilmesi için ürünlerin sürekli güncel olmasına da özen gösteriyoruz.

Yeni Nesil Stratejiler ile Geleceğe Yön Verebilirsin

Öyleyse şirketler için bu kadar önemli hale gelen yetenek yönetiminin yeni tanımı ne olabilir?

Kurumsal hedefleriniz doğrultusunda doğru yeteneği bulmak, işe almak ve hem çalışan hem de kurum için en etkili şekilde o yeteneğin gelişmesini sağlayacak süreci tasarlamak olarak tanımlamak mümkün. Bu süreci doğru ve hatasız bir şekilde ilerletmek için de uzmanlaşmak önemli.

Şirkette bulunan herkesin hedefini bilmesi ve bu hedeflerin birbiri ile uyumlu olması şirketin başarıya giden yolu için oldukça mühim. Bu noktada hedeflerin kalitesine de dikkat edilmesi gerekiyor. Hedefler ne kadar vizyoner? Yeterince gelişime ve büyümeye açık mı? Uzun vadeli mi yoksa kısa vadeli hedeflerimiz mi var? İşte bunlar gibi sorular o hedeflerin kalitesini gösteriyor.

Daha önce de bahsettiğim gibi yetenek yönetimi karmaşık bir yol. Bu yüzden en başından organize olmak ve planlara uymak gerekiyor. Yapay zeka destekli sistemimiz sayesinde üst yönetim OKR’ler Küresel örneklerden de beslenerek her bir çalışan için özelleştirilen OKR’ler haline geliyor. Böylelikle hem şirket hem de yönetici hedefleri küresel karşılıklarına denk gelecek şekilde çalışan OKR’lerine dönüşüyor.

Savaştan Sağ Çıkmak İçin Gelişimi Teşvik Et

Günümüzde çalışanlar da kendi istek ve planları doğrultusunda kendilerini geliştirerek kariyerlerinde yükselebilecekleri şirketleri tercih ediyorlar.

Alanında kendisini geliştirmek ve eksiklerini gidermek isteyen çalışanı teşvik eden şirketler bu savaşın kazananı olacak.

Bir şirket olarak iş ortamında sürekli gelişmeyi destekleyen yapıya sahip olmak çalışan motivasyonunu ve dolayısıyla verimliliğini artırmak için gerekli. Çalışan yetkinliklerinin sürekli gelişmesi yetenekli çalışanları şirket bünyesine dahil etmek ve kadrolarına yetkin kişileri yerleştirmek için de yapılması gereken şeylerden birisi.

İş dünyasından edindiğim tecrübeden hareketle şunu söyleyebilirim ki gelişim için adapte olmak şart. Çalışan gelişimini teşvik eden şirketler çalışanları için Öğrenme Yönetim Sistemi platformunu kullanarak bunu başarabilir. Bu platform ile kullanıcıların öğrenim sürecini keyifli hale getirirken sürekli gelişmeye de açık ve hevesli olmalarını sağlıyoruz.

Yenilikçi ve Kalıcı Çözümler

Kurum ve çalışan arasındaki kopukluk başarısız bir yetenek yönetiminin sonucudur ve zaman içerisinde kurum kültürüne zarar verir. Bu da şirketi rakipleri karşısında dezavantajlı bir konuma sürükler. Twiser sistemlerini geliştirirken ve güncellerken şirketlerin bu konuma gelmemesi için yenilikçi çözümler getirmeye çalışıyoruz.

Farklı sektörler için dijital çözümler üretirken trendleri takip etmemizin sebebi şirketlerin kendi hedefleri doğrultusunda çalışanları ile birlikte emin adımlarla ilerlemesini sağlamak. Bu nedenle her sistemi yenilikçi bir bakış açısıyla oluşturuyoruz.

Hem firma hem de çalışanın istekleri doğrultusunda sürekli güncellenen hizmetler sunuyor, doğru kişinin doğru yolda ilerlemesi için değişiyor ve gelişiyoruz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed